Sprawozdanie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Od września do grudnia podejmowane były w naszej szkole działania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Wykorzystany został wzbogacony księgozbiór biblioteki szkolnej. We wrześniu odbył się Rodzinny Maraton Czytelniczy w klasie Vb. W październiku, w klasach I-III z udziałem rodziców zorganizowane zostały poranki czytelnicze pod hasłem:   Baśnie uczą – Czarodziejskie poranki. W listopadzie w Maratonie Czytania – nocy w bibliotece wzięła udział klasa VI. Zrealizowane zostały także projekty edukacyjne w każdej klasie. Bohaterowie książek pomagają rozwiązywać problemy życiowe – to hasło przewodnie, które brano pod uwagę wybierając książki do czytania.  Projekty zrealizowano na podstawie: „A ja nie chcę być księżniczką” Grzegorza Kasdepke, „Zaopiekuj się mną”HollyWebb, „Koszmarny Karolek” Francesca Simon, „Będę biegać” Anny Onichimowskiej, „Budi. Piłkarz z ulicy”Mitch Johnson, „Inny niż wszyscy” Pery Nillson, „Klasa pani Czajki” Katarzyny Piekarskiej, „Elena – wygrać z losem” Nele Neuhaus, „Mój wielki sukces i inne porażki” Catherine Wilking, Girl online”ZoeSugg.

Efekty zrealizowanych projektów zostały przedstawione przed uczniami szkołylub rodzicami w terminie wyznaczonym przez wychowawców.  Uczniowie przygotowali ilustracje do książki, prezentacje multimedialne, plakaty, hasła reklamowe, recytację, pisali wiersze, śpiewali piosenki zachęcające do zmiany postępowania. Przygotowując się do prezentacji projektów czytali indywidualnie w domu, w szkole wspólnie z rodzicami, z pracownikami Publicznej Gminnej Biblioteki w Blizanowiew czasie nocy w bibliotece, w trakcie lekcji czytelniczych, podejmowali dyskusje na temat: czego nauczyli się od bohaterów książek.

Oprócz zaplanowanych działań, wykorzystując zakupione książki w ramach programu, odbyły się również: Konkurs Pięknego Czytania dla klas IV- VI i dwukrotne wspólne głośne czytanie przeprowadzone przez Samorząd Szkolny na sali gimnastycznej.

Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa miała wpływ na podniesienie poziomu czytelnictwa. Zakup nowych książek sprawił, że dzieci mogły znaleźć to, co ich naprawdę interesuje. Przekonały się, że czytanie może być przyjemne i pożyteczne. Było dużo radości, śmiechu i zabawy. Dzięki różnym akcjom promującym czytelnictwo wiedziały jakie książki zostały zakupione, jaka jest ich tematyka. Dobra współpraca miedzy nauczycielami sprawiła, że nie mieliśmy trudnościw realizacji programu.

Dziękuję nauczycielom za współpracę.

Mariola Fengier