Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Jankowie Pierwszym

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

W dobie komputeryzacji życia i rozwoju cywilizacji telewizja i Internet stały się zarówno dla dzieci jak i młodzieży wartością nadrzędną.  Poprzez różnorodność i bogactwo przekazów są rozrywką i pozornie skuteczną formą relaksu. Pochłaniają one mnóstwo wolnego czasu i grożą uzależnieniem.    

O tym, jak poważny jest  to problem, świadczy ustanowiony przez Radę Ministrów „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, dotyczący wspierania  w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży.

          Pragniemy poinformować, że nasza szkolna biblioteka  skorzystała z tej szansy i opracowała wniosek  o sfinansowanie zakupów książek. Dzięki temu otrzymała dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książek typowych czytadeł ).

Dzięki tym funduszom zasoby naszej szkolnej biblioteki znacznie wzbogacą się, na pewno będą zawierać atrakcyjne i różnorodne książki.

  1. Pierwszym z działań, które zostało wykonane w ramach Narodowego Programu RozwojuCzytelnictwa Priorytet 3 było przeprowadzenie ankiety wśród młodzieży szkolnej, nauczycieli i rodziców na temat: „Warto przeczytać”. Dzięki informacjom zawartym w ankietach mogliśmy przygotować listę książek do zakupu. Gotowa lista została przekazana do zaopiniowania Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu.

Po konsultacji z nauczycielami i rodzicami uznano, że część środków należy wykorzystać na uzupełnienie nowych pozycji lekturowych, zwłaszcza brakujących lektur do klasy VIIi VIII.

 

  1. Została wprowadzona zmiana Regulaminu Pracy Biblioteki Szkolnej.  Zmiana dotyczy „Dostosowania pracy biblioteki do potrzeb uczniów w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich”.

 

  1.  Do Rodziców został skierowany list otwarty „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. Został on umieszczony w Dzienniku elektronicznym szkoły oraz przekazany w formie ulotek.

 

  1. Kontynuowana jest współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną w Blizanowie oraz Książnicą Pedagogiczną w Kaliszu.  Cele współpracy: planowanie zakupów, zdobycie informacji na temat gromadzonych materiałów, aby ich nie dublować, wymiana informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo, udział w imprezach czytelniczych organizowanych przez te instytucje.

Uczestnictwo naszych uczniów w imprezach organizowanych przez bibliotekę publiczną - lekcje biblioteczne, spotkania z pisarzami. Wspieranie konkursów organizowanych przez szkolną bibliotekę.

 

  1. W czasie realizacji programu zorganizowane zostały następujące wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:
  • konkurs na plakat promujący książki i czytelnictwoklasy I-III
  • poranki czytelnicze w bibliotece - głośne czytanie najmłodszym prezentacja nowości - plakaty promujące czytelnictwo, promocja książek w szkolnych miesięcznikach
  • Międzyszkolne Konkursy Czytelnicze dla klas IV-V i VII –III gimnazjum
  • Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas IV-VI i VII – III gimnazjum
  • Projekt szkolny czytelniczy „Warto czytać” w klasach I- VII. Każda klasa wybierała sobie sposób realizacji projektu. Były zakładki, plakaty, przedstawienie, projekty.
  • Noc w Bibliotece.

 

Dzięki funduszom, które otrzymaliśmy, zostały zakupione do biblioteki „książki czytadła”, wśród których znalazły się książki dla młodzieży, dla dzieci, dla uczniów rozwijających zainteresowania sportowe, plastyczne, audiobooki dla uczniów mających problemy z czytaniem. Dodatkowo zakupione zostały lektury, które dopiero pojawiły się w podstawie programowej. Ciekawie doposażony księgozbiór dostarczy uczniom radosnych emocji, rozbudzi zainteresowania, dyskusje na temat przeczytanych książek, zainicjuje nowe, ciekawe działania na rzecz promowania czytelnictwa. Planowane są następujące działania z wykorzystaniem wzbogaconego księgozbioru biblioteki szkolnej: Rodzinny Maraton Czytelniczy, Baśnie uczą – Czarodziejski poranek (z udziałem rodziców), projekt edukacyjny „Maraton Czytania” – noc w bibliotece, realizacja projektów edukacyjnych w każdej klasie szkoły podstawowej pod hasłem „Bohaterowie książek pomagają rozwiązywać problemy życiowe”.

 

Zapraszamy do wypożyczania!

 

 

 

 

Zegar

Facebook – zaloguj się lub zarejestruj

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Laboratoria Przyszłości