Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie

Utworzono dnia 08.02.2020

W piątek 7 lutego, grupa uczniów naszej szkoły w ramach Akcji Zima, wyjechała na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie. Pod opieką Pani Doroty Litwy i Pana dyrektora Kryspina Wolińskiego, przeżyła podróż do wnętrza ziemi. Trasa turystyczna kopalni, którą zwiedzaliśmy, znajduje się na poziomie 600 metrów pod ziemią, do której zjeżdża się szybem Michał. Pan Przewodnik z wielką pasją i przywiązaniem do tego miejsca, przekazał uczestnikom wiele ciekawych informacji o kopalni, powstawaniu i wydobywaniu soli, Świętej Kindze-patronce górników. Przewodnicy, którzy oprowadzają po podziemiach kopalni, to w większości jej byli pracownicy, a to gwarantuje dużą wiedzę i rzetelne informacje, jakie otrzymują turyści. Zwiedzając, dowiedzieliśmy się, że w tej kopalni znajduje się najgłębsza podziemna trasa turystyczna na świecie z czynną kopalnią, czyli taką, w której trwają prace wydobywania soli. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie, jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg i in. Po dwugodzinnym zwiedzaniu, wyjechaliśmy na powierzchnię ziemi i udaliśmy się do sklepiku, w którym można kupić wiele wyrobów solnych, w tym także różową sól kłodawską-jedyną w Polsce. W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek w McDonald's. Pełni wrażeń, po niesamowitej przygodzie, udaliśmy się do swoich domów. Zachęcamy do zwiedzania kopalni-warto.

Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie