Utworzono dnia 21.02.2019

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła"

W. Szymborska

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

18 lutego odbył się po raz drugi w naszej szkole Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Wzięło w nim udział po trzech uczniów z klas VII, VIII i IIIg.  Celem było:

• Budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą i młodzieżową,
  • Kształtowanie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstów / kształcenie umiejętności pięknego czytania, praca nad dykcją, talentem aktorskim,
  • Rozbudzenie wrażliwości na piękno słowa,
  • Stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności; pokonywanie tremy, nieśmiałości w wystąpieniach publicznych,
  • Uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze.

Powitano zebranych, po czym zapoznano ich z przebiegiem konkursu. Pierwsza część polegała na tym, że uczniowie rozwiązali test i wykonywali zadania zamknięte. Następnie przygotowywali się do prezentacji wylosowanych tekstów, które indywidualnie zaprezentowali. Teksty pochodziły z książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, „Kosogłos” Suzanne Collins, „Wszechswiaty” Leonardo Patrignani.

Ocenie podlegały: płynność, dykcja, tempo czytania, pauzowanie, modulacja głosu i jego natężenie, kontakt wzrokowy z odbiorcą, radzenie sobie z tremą , prawidłowa wymowa wszystkich głosek.

W komisji konkursowej zasiedli: Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie – pani Paulina Wróblewska i logopeda Zespołu Szkól w Jankowie Pierwszym- pani Magdalena Nita. Organizatorem był polonistka i bibliotekarka – pani Mariola Fengier.

Na zakończenie, jury podsumowało wyniki, a werdykt był następujący:

I miejsce zajęła Monika Prymerska;

II miejsce zajęła Klaudia Michalak;

III miejsce zajęła Magdalena Przybylska.

W konkursie wzięli także udział: Hubert Gulski, Amelia Biesiada, Zuzanna Cieślak, Aleksandra Rosiak, Klaudia Maciejewska, Wojciech Skorupa.

Dyrektor Pan Kryspin Woliński wręczył dyplomy i nagrody książkowe. Podziękował za organizację konkursu i promowanie czytelnictwa.

Mariola Fengier