Przedszkolne obchody Światowego Dnia Drzewa

Utworzono dnia 17.10.2018

Dziewiątego października 2018 roku dzieci z grup przedszkolnych: „Pszczółki”, „Sówki”, „Żabki” i „Biedronki” wyjechały do Nadleśnictwa Grodziec, a dokładniej
do Ośrodka Edukacji Leśnej. Wyjazd był zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Drzewa, który przypada ósmego października i jest obchodzony od 1951 roku przez wszystkie kraje członkowskie ONZ.

Po przybyciu na miejsce przedszkolaki przeszły do Izby Edukacyjnej, gdzie mogły zobaczyć ekspozycje dzikich, łownych i chronionych gatunków zwierząt. Nasz przewodnik pokazał też dawny sprzęt do sadzenia lasu oraz strój ochronny drwali. Dzieci mogły zobaczyć również ekspozycje zwierząt mieszkających nie tylko w lasach ale również na łąkach, pastwiskach i nad morzem. Następnie dzieci przeszły do kolejnej sali, gdzie zobaczyły proces technologiczny wydobycia i transportu węgla oraz wykorzystania go do pozyskiwania energii elektrycznej. Najmłodsi dostrzegli również ekspozycje centrali telefonicznej oraz różne przedmioty używane dawniej w gospodarstwie domowym. Następnie dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały zwierzęta w zagrodzie wolnościowej. Platforma widokowa o wysokości około ośmiu metrów pozwoliła podopiecznym dokładnie przyjrzeć się jak zmienia się drzewo i jego otoczenie biorąc pod uwagę parametry wysokościowe. Dzieci mogły również przejść ścieżką edukacyjną - „Spacer z wiewiórką”, gdzie obserwowały biegającą wiewiórkę, warstwy lasu i zbierały żołędzie oraz szyszki. Dodatkową atrakcją było korzystanie z palcu zabaw i gier edukacyjnych. Dzieci przy rozpalonym ognisku zjadły pieczone kiełbaski i w doskonałych nastrojach wróciły do przedszkola.

Magdalena Rybarczyk

Przedszkolne obchody Światowego Dnia Drzewa