W świecie baśni

Utworzono dnia 27.03.2019

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła."

W. Szymborska

25 marca, w naszej szkole, odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy„Wświecie baśni”,któryprzygotowany był na podstawie baśni Jakuba i Wilhelma Grimm w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej:„Dary karzełków”, „Żołnierz i diabeł”, „Siostra łabędzi”, „Dumna królewna”, „Kopciuszek”, „Wierny sługa”, „Śmierć matką chrzestną”, „Wróżka Skoronóżka”, „Śpiąca królewna”, „Pani Zamieć”.

Celem konkursu było:

• rozwijanie zainteresowań i uzdolnień humanistycznych,
  • rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
  • poszerzanie wiedzy na temat baśni,
  • pobudzanie do twórczego myślenia,
  • doskonalenie umiejętności tworzenia własnych tekstów.

Zadaniaobejmowały: konkurs wiedzy o baśniach przeprowadzony w formie 1 z 12 – indywidualny udział uczniów oraz gry i zabawy związane z wybranymi tekstami – zespołowy udział uczniów (rozwiązywali krzyżówkę, szukali ukrytych przedmiotów na obrazku, szukali antonimów do podanych cech bohaterów baśni, rozpoznawali czytane fragmenty tekstów, wyjaśniali znaczenie nazw bohaterów). Oceniany był również strój, który uczniowie musieli sobie przygotować. Pytania i zabawy zostałyprzygotowane przez polonistkę Zespołu Szkół w Jankowie Pierwszym – Mariolę Fengier, logopedę Zespołu Szkół w Jankowie Pierwszym – Magdalenę Nitę, dyrektoraGminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie – Paulinę Wróblewską, bibliotekarza Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie – Krystynę Gronowską, instruktora Gminnego Ośrodka Kultury – Beatę Sadowską. W zmaganiach wzięli udział uczniowie ze szkół w Blizanowie, Piotrowie, Rychnowiei Jankowie Pierwszym. Rywalizacja była dość długa, gdyż wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani.

Nagrody, które zostały zasponsorowane przez Dyrektora Zespołu Szkół w Jankowie Pierwszym, Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie i Gminną Publiczną Bibliotekę w Blizanowie, zostały wręczone zwycięzcom.

W rywalizacji indywidualnej jury przyznało:

I miejsce - MartynieZaradzkiej (ZS Blizanów)

II miejsce - Hannie Szurek (ZS Blizanów)

III miejsce - Małgorzacie Nowackiej (ZS Janków Pierwszy)

W rywalizacji zespołowej:

I miejsce - ZS Piotrów

II miejsce - ZS Blizanów

III miejsce - ZS Janków Pierwszy

Konkurs został otwarty przez Dyrektora Pana Kryspina Wolińskiego, który życzył powodzenia wszystkim uczniom. Na podsumowanie głos zabrała wicedyrektor - Pani Jolanta Kornaszewska.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów i zapału do pracy!

Mariola Fengier

W świecie baśni