Pierwsze spotkanie uczestników Erasmus + w Turcji (Antalya)

Utworzono dnia 12.01.2020

Od września 2019 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu unijnego w ramach międzynarodowego programu Erasmus + pt.  „Cultural Heritage and values education in European Schools “. Projekt jest organizowany w ramach akcji KA229 - Współpraca szkół.

Czas trwania projektu 01.09.2019- 31.08.2021.

Naszymi szkołami partnerskimi są szkoły:

1. Francja – Evreux
  2. Turcja -  Antalya,
  3. Włoch - Sycylia - Ragusa,
  4. Litwa - Palanga,
  5. Bułgaria - Sofia.

Celem projektu jest przedstawienie bogactw i różnorodności europejskiego dziedzictwa kulturowego, walka z uprzedzeniami kulturowymi oraz nauka języków obcych. Międzynarodowa wymiana ma na celu podniesienie świadomości naszej wspólnej historii, reprezentowanych wartości oraz wzmocnienie poczucia przynależności we wspólnej europejskiej przestrzeni.

Nasi uczniowie poznają inne kultury, zwyczaje, rozwijają kompetencje językowe, poprzez warsztaty, wspólne zajęcia i spędzanie razem czasu komunikując się ze sobą w języku angielskim. Kontakt z młodzieżą państw partnerskich, otwiera naszym uczniom nowe spojrzenie na świat, pokazuje funkcjonowanie zagranicznych szkół, ale co najcenniejsze, pokazuje codzienne życie rodzin, ich domy, ich kuchnię, zwyczaje oraz tradycje.

Zapraszamy uczniów do udziału w projekcie.

Koordynator projektu Jolanta Kornaszewska

Pierwsze spotkanie uczestników Erasmus +  w Turcji (Antalya)

W dniach 14 -22 grudnia 2019r. w Turcji (Antalya) odbyło się pierwsze spotkanie uczestników międzynarodowego programu Erasmus + pt.  „Cultural Heritage and values education in European Schools “. Dwoje opiekunów: p. Jolanta Kornaszewska – wicedyrektor (koordynator projektu) ZS w Jankowie Pierwszym, p. Sylwia Jarońska – nauczyciel                   j. angielskiego oraz pięcioro uczniów z klasy 8 : Magdalena Przybylska, Patrycja Wojciechowska, Kacper Fengier, Patryk Furmaniak i Hubetr Gulski, spędzili  fantastyczny tydzień w Antalyi. Przybyły także grupy uczniów z opiekunami z Francji, Włoch, Bułgarii i Litwy. Zadania projektowe realizowane były w języku angielskim.

Program pobytu był bardzo urozmaicony. Zaraz po przylocie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez tureckie rodziny, u których uczniowie gościli w czasie pobytu. W ciągu tygodnia mogliśmy poznawać zwyczaje oraz kuchnię turecką.

W pierwszym dniu zostaliśmy uroczyście powitani przez Ramazan Davaz - dyrektora goszczącej nas szkoły. Następnie koordynator projektu Kate Harin z Francji dokonała oficjalnego otwarcia, po czym zwiedziliśmy szkołę i oglądaliśmy przygotowaną na tę okoliczność wystawę. Po zapoznaniu się z turecką szkołą, uczniowie zrobili ciekawy pokaz wcześniej przygotowanych informacji o własnych regionach, by móc się lepiej poznać. Prezentacje zagranicznych szkół przybliżyły nam naturalne krajobrazy państw uczestniczących w projekcie, a także ich położenie geograficzno -archeologiczne. Gospodarze przygotowali dla nas występ tańców regionalnych oraz kilka innych przedstawień nawiązujących do obyczajów szkoły, regionu i całego państwa.

W ciągu kolejnych dni, odbyliśmy pouczającą wycieczkę po mieście Antalya, znajdującym się nad samym Morzem Śródziemnym. Zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne,  a także spotkaliśmy się z władzami tego miasta oraz Ministrem Edukacji. Odwiedziliśmy historyczne - starożytne – przepiękne miejsce Thermessos, od 2000 roku znajdujące się wśród kandydatów do Listy Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zwiedziliśmy tam antyczny teatr, przez wielu podróżnych uważany za najwspanialej położony ze wszystkich starożytnych budowli tego typu w Turcji. Byliśmy z wizytą w prestiżowym gimnazjum Antalya – Duraliler, która olśniła nas swoją nowoczesnością. Dowiedzieliśmy się także, iż uczniowie tegoż gimnazjum są inteligentną elitą, bowiem wstęp do tej szkoły mają jedynie geniusze, uczniowie wyróżniający się niebywałą zdolnością.

Wisienką na torcie całej wizyty, pod koniec wyjazdu, była dwudniowa wycieczka do starożytnego miasta Olympos położonego u stóp góry Tahtali. Czekał tam na nas przejazd kolejką linową „Olympos Teleferik” na szczyt znajdujący się na wysokości 2 365 m n.p.m. Mieliśmy tam okazję nocować w domkach umieszczonych w samym środku sadu pomarańczy. Mogliśmy bez umiaru je zrywać i kosztować. Było to cudowne zwieńczenie pobytu w Turcji.

Wizyta w Antalyi pozostawiła niezapomniane wrażenia i na pewno na długi czas pozostanie w naszej pamięci. Była to świetna okazja do poznania ludzi i do zacieśnienia więzi między uczniami i nauczycielami z Polski, Turcji, Bułgarii, Włoch i Litwy.

Kolejne spotkanie partnerów tego projektu, odbędzie się w marcu w Zespole Szkół w Jankowie Pierwszym.

Jolanta Kornaszewska

Pierwsze spotkanie uczestników Erasmus + w Turcji (Antalya)