Młodzieżowe Misje Gospodarcze

Utworzono dnia 17.02.2020

Uczniowie klasy ósmej naszej szkoły: Hubert Gulski, Patrycja Wojciechowska, Klaudia Węckowska oraz Jakub Galant i Janek Strapagiel z Technikum Ekonomicznego w Kaliszu i opiekunem Arletą Janczak, od października 2019 roku biorą udział w innowacyjnym pomyśle na doradztwo zawodowe Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Młodzieżowych Misjach Gospodarczych. Wyzwanie Młodzieżowych Misji Gospodarczych to Rekrutacja 2025. Nasza grupa w ramach realizacji projektu współpracuje  z firmą WSK-PZL KALISZ S.A. i dla niej opracowuje zasady rekrutacji pracowników na stanowiska pracy związane z produkcją części silników do samolotów. Wyzwaniem jest pozyskanie wykwalifikowanej kadry, która identyfikowałaby się z firmą i związała się z nią na dłużej.

Wyzwanie, realizowane przez nasz zespół wymagało wykonania wielu zadań, między innymi: poznania organizacji firmy, analizy sytuacji w firmie i wyciagnięcia wniosków z tej analizy, opracowania możliwych rozwiązań wraz z ich kosztami oraz opisu spodziewanych efektów wdrożenia działania. W tym celu wzięliśmy udział w dwóch  spotkaniach z przedstawicielami firmy WSK-PZL KALISZ S.A. w jej siedzibie, gdzie poznaliśmy profil produkcyjny, zasady organizacji firmy oraz  dokonaliśmy analizy sytuacji pod względem kadrowym. To pozwoliło nam wyciągnąć wnioski,  zaproponować możliwe rozwiązania oraz określić wpływ tych rozwiązań na sytuację w firmie.

Efektem naszej pracy jest prezentacja, w której przedstawiamy wypracowane przez nas zasady. 13 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej w Jankowie Pierwszym odbyła się wstępna prezentacja projektu. Grupa projektowa NA WAGONIK dokonała wstępnej prezentacji projektu przed uczniami klasy siódmej. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele zakładu pracy, CWRKiD w Kaliszu, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele.

Dzięki prezentacji projektu  uczniowie poznali profil produkcyjny oraz stanowiska pracy w firmie WSK-PZL KALISZ S.A., przybliżono im tematykę związaną z rynkiem pracy. Była to także okazja do integracji i współpracy między uczniami, opiekunami i przedstawicielami firmy.

Opracowała Arleta Janczak

Młodzieżowe Misje Gospodarcze