KODER-PRZEDSZKOLAKI

Utworzono dnia 03.04.2019

2 kwietnia odbyły się kolejne wtorkowe zajęcia z KODER-PRZEDSZKOLAKAMI.

Tym razem mali programiści mieli za zadanie wykonanie gry planszowej „Na wiejskim podwórku”. Do przygotowania gry dzieci wykorzystały wiadomości zdobyte podczas realizacji bloku tematycznego Zwierzęta na wiejskim podwórku.

Do lepszego zrozumienia zasad konstruowania gier planszowych, nasze zadanie poprzedziliśmy zabawą z matą edukacyjną Kodowanie na dywanie, zakupioną przez Pana  Dyrektora i Panią Dyrektor dla naszych przedszkolaków. Następnie przystąpiliśmy do realizacji naszego zadania.

Na dużym arkuszu brystolu, podzielonym liniami siatki na wiele kwadratów, dzieci wyznaczyły pola (trasę), po których będą poruszać się pionki. Następnie pokolorowały obszary planszy, dorysowały i nakleiły ciekawe elementy oraz ustaliły zasady. Istotą tego zadania było sformułowanie celu gry.

Gry planszowe są przykładem wykorzystywania kodów, w których dzieci odbierają informację zakodowaną w postaci np. konkretnie oznakowanych pól „START” i „META” czy pól-wyzwań, na których postawiony pionek wymaga od małego gracza wykonania określonej czynności.

Czas, który dzieci spędzają w przedszkolu, pozwala im polubić kodowanie, traktować zabawy z nim jako naturalną część edukacji i wychowania. Za tydzień znowu coś zakodujemy, a może rozkodujemy? Do zobaczenia!

Ewa Nawrocka

KODER-PRZEDSZKOLAKI