101 rocznica Odzyskania Niepodległości

Utworzono dnia 12.11.2019

Wolność to nie cel lecz szansa
By spełnić najpiękniejsze sny, marzenia

Marek Grechuta

11 listopada, czyli 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości, tradycyjnie w naszej gminie obchodziliśmy bardzo uroczyście. O godzinie 12.00 rozpoczęła się msza św. w  kościele Narodzenia NMP w Blizanowie. Następnie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze pod obeliskiem upamiętniającym ofiary I i II wojny światowej, wojny polsko – bolszewickiej oraz represji powojennych. Delegacja uczniów z naszej szkoły oddała hołd poległym żołnierzom zapalając znicze i składając wiązankę kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie pod obeliskiem przy szkole. Dalsza część obchodów miała miejsce w Zespole Szkół w Jankowie Pierwszym. Jako pierwsze wystąpiły orkiestry  dęte Gminy Blizanów – zaprezentowały swój repertuar. Mogliśmy także poznać ich historię. Następnie wystąpiła młodzież z naszej szkoły. W montażu słowno – muzycznym, uczniowie z klasy VII i VIa, przedstawili trudne losy Polaków walczących przez 123 lata o Odzyskanie Niepodległości. Wspomnienia wydarzeń z przeszłości zaczęli od słów:

”Dzisiaj Polski wielkie święto – 11 listopada,
Uroczyście go obchodzi Blizanowska Gromada.
Świętują go wspólnie dorośli i mali
I dlatego tutaj wszyscy się zebrali.

Każdy chce dzisiaj uczcić pamięć żołnierzy
Wspominać ważną rolę harcerzy
I wszystkich ludzi, którzy walczyli
Byśmy dziś w wolnej ojczyźnie żyli”

Wcielając się w swoje role, przypomnieli o odwadze Polaków, poświeceniu, wierności Ojczyźnie. Wszyscy obecni na uroczystości mogli sobie także przypomnieć „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, odpowiadając na pytania zadawane przez ucznia klasy VII. Na koniec, występujący uczniowie podkreślili to, że mamy wielkie szczęście, że możemy żyć w wolnej Polsce. Akademię uświetniały stroje przygotowane przez uczniów i ich rodziców. Nie zabrakło postaci takich jak: Napoleon, Józef Piłsudski, Caryca Katarzyna II, Kosynierzy, król Prus, król Austrii. Mogliśmy usłyszeć piosenki „Myślimy o Polsce” i  „Wolność” Marka Grechuty w wykonaniu uczennicy Martyny Hojak. Losy polskiej emigracji przybliżył nam z kolei uczeń Hubert Gulski grając na keyboardzie „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Ogińskiego. Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem nauczycielek -  p. Marioli Fengier i p. Arlety Janczak. Chór natomiast, pod kierunkiem p. Marii Szczap, zaśpiewał „Warszawiankę” i „My Pierwsza Brygada”. W przygotowaniu dekoracji niepodległościowej pomagały: p. Ewelina Grala i p. Sylwia Jarońska. Na koniec odbył się koncert artysty Bartasa Szymoniaka.

Dziękuję Dyrekcji za pomoc i wsparcie podczas przygotowywania akademii.

Dziękuję Uczniom za wytrwałość i ogromną pracę jaką włożyli w przygotowanie się do wystąpienia, piękne i godne reprezentowanie naszej szkoły, a Rodzicom za współpracę, na którą zawsze możemy liczyć.

Mariola Fengier

101 rocznica Odzyskania Niepodległości